Czwarta klasa i zmierzenie się z poważną matematyką

Jakby nie było, rozpoczęcie czwartej klasy jest bardzo ważnym momentem dla wszystkich uczniów. Rozpoczyna się wówczas spora przygoda z nauką. Dzieci nie tylko poznają nowych nauczycieli, ale także nowe przedmioty. Po raz pierwszy spotykają się z sześciostopniowym systemem nauczania. Do tego dochodzi odpytywanie, klasówki, egzaminy, sprawdziany i kartkówki. Na pewno z jednej strony uczniowie są podekscytowani tym, co się właśnie dzieje, ale z drugiej strony mają pewne obawy. Na pewno wyzwania ich czekają duże.

Starcie z matematyką

Z matematyką uczniowie już na pewno mieli do czynienia, ale były to tylko podstawowe działania matematyczne. W klasie czwartek poprzeczka jest zawieszona już znacznie wyżej. Uświadamia to także podręcznik do matematyki klasa 4 (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment). Na pewno ta pierwsza styczność z poważną matematyką powinna być przyjemna, pozbawiona wszelkiej presji, a do tego nadmiernego stresu. Sama nauka powinna być istną przyjemnością. Niestety trzeba mieć świadomość tego, że wszelkiego rodzaju zaniedbania na etapie tym są niezmiernie fatalne w skutkach. Matematyka na wiele lat może zyskać łatkę nieprzystępnej oraz dosyć niezrozumiałej.

Jakby tego było mało, problemy z przyswojeniem pojęć podstawowych z matematyki na poziomie klasy 4, mogą się ciągnąć przez wiele, wiele lat. Czasami nawet ciągną się przez całą edukację. Świetnym przykładem jest na pewno tabliczka mnożenia. Jeśli dziecko z jakichś powodów jej nie przyswoiło na etapie szkoły podstawowej, to problemy z tym związane mogą się ciągnąć aż do szkoły średniej. Cały czas taki uczeń będzie odczuwał braki w swoje wiedzy. Na pewno z trudniejszym materiałem także pojawią się problemy i to dosyć poważne. O mnożeniu ułamków można już całkowicie zapomnieć.

Reakcja w porę

Na pewno w takiej sytuacji warto możliwie jak najszybciej, zdecydować się na lekcje dodatkowe z matematyki, kurs matematyczny, czy też po prostu korepetycje. Nadrobimy zaległości, a dzięki temu znikną wszelkie problemy. Warto zrobić ten krok.